Çfarë është kremi i rrahur si dhe saktësisht si zhvillohen ato

Rate this post

Çfarë është kremi i rrahur si dhe saktësisht si zhvillohen atoKrem i rrahur shpesh specifikohet si një lëng i qartë, i trashë dhe gjithashtu ngjitës që grumbullohet në traktin e sistemit të frymëmarrjes. Roli i tij kryesor është të parandalojë që grimcat të futen në trup me hundë ose fyt. Për më tepër, ai përbëhet nga antitrupa që merren me infeksionet mikrobike, si dhe virale.Ai e ka atë në sasi gati të barabarta në hundë, gojë, fyt, fyt, mushkëri si dhe sinuse. Krijohet nga një shtresë membranore, domethënë një shtresë membranore. shtresa e mukozës së organeve të trupit të frymëmarrjes. Pas kësaj, kur kjo mukozë ka në sasi më të vogla, sigurisht që është e dobishme për trupin dhe gjithashtu shëndetin dhe mirëqenien.

  1. Megjithatë, çfarë kur ka tepruar? Pika fillestare, si dhe e rëndësishme nuk është absolutisht asgjë për t’u shqetësuar. Locion i rrahur nuk mund t’ju rrezikojë jetën, dhe mund të hidhet shpejt dhe gjithashtu shpejt.
  2. Megjithatë ndërsa mund të mos ju bëjë ta teproni, mund të shkaktojë vështirësi të lehta nëse nuk e trajtoni. Grumbullimi i kremës së rrahur ndodh në prani të mikrobeve ose irrituesve, gjë që rezulton në formimin e një materiali të quajtur histaminë.
  3. Becauseshtë për shkak të kësaj që mukoza është e përflakur dhe prodhon locion edhe më të rrahur, thjesht pak ujë shtesë. Kur kjo ndodh, hunda fillon të rrjedh, kruajtje ose teshtitje zhvillohet. Pastaj, kur locion i rrahur është shumë më i zhvilluar, ai rrëshqet poshtë fytit dhe për këtë arsye normalisht hiqet nga trupi.

 

Krem pana në mushkëri

Pastaj, kur kremi i rrahur hyn në mushkëri, ndodh bronkiti. Ekstra veçanërisht, sekretimi hyn nga hunda dhe fyti drejtë në bronke ose llojet mbi to nëse infeksioni përhapet në këto sistemin e reduktuar të sistemit të frymëmarrjes. Edhe pse kjo çon në një çështje, bronkiti nuk është një sëmundje e pashërueshme, dhe aktualisht nuk është një gjendje kaq e rëndë për shkak të faktit se ne e kuptojmë saktësisht se si ta trajtojmë atë. Sidoqoftë, kremi i rrahur në mushkëri mund të jetë i pakëndshëm, ndoshta shumë më tepër sesa kremi i rrahur në hundë ose fyt, për shkak të faktit se ato kanë një rezultat pak më të fortë në frymëmarrje.Krem pana në mushkëri

Ashtu si locion i rrahur në fyt, ai trajtohet duke synuar të zbusë truket, duke ruajtur kështu lirimin e tij. Edhe pse trokitja e kremit të rrahur nga mushkëritë do të zgjasë pak më shumë, ky proces zhduket vështirë sesa trokitja e locionit të rrahur nga fyti. Kur konsumohet, kremi i rrahur shoqërohet më shpesh me një infeksion në fyt, i cili mund të jetë bakterial ose viral.

 

Locion i rrahur në mushkëri – simptoma të komplikimeve edhe më të mëdha

Locion i rrahur në mushkëri - simptoma të komplikimeve edhe më të mëdhaThjesht një pirg locion i rrahur mund të jetë i pakëndshëm, megjithatë nuk është diçka që duhet t’ju shqetësojë seriozisht. Sidoqoftë, nëse bëhet përputhja me shenjat, kjo duhet të jetë një paralajmërim në lidhje me problemet e mundshme: dhimbje e qëndrueshme e gjirit, gulçim, gjithashtu mbytje e paqëllimshme temperaturë e lartë, si dhe temperaturë e lartë shenja dhe simptoma serioze të migrenës që zgjaten për më shumë se shtatë ditë pa shuar dhe transformuar intensitetin.

Në këtë situatë, ju sugjerohet të kërkoni ndihmë të ekspertëve dhe të flisni me një profesionist mjekësor, pasi shenjat dhe simptomat mund të tregojnë se infeksioni në të vërtetë është rënduar ose ishte tepër serioz nga sa keni supozuar fillimisht. Po kështu është e mundur që ju me siguri do të keni nevojë për antibiotikë me recetë nëse rezulton të jetë një infeksion bakterial.

Leave a Comment